Jak jsme přijali naši online specialistku Káťu téměř bezkontaktně

Duben 24, 2020
Koronavirová doba si žádala u každého z nás nejeden netradiční přístup k běžným věcem. A stejně tak to bylo i v naší agentuře, kdy jsme pracovali na Home Office, ale stále potřebovali přijmout novou posilu na digitál. Jak probíhaly pohovory, když jsme se nemohli společně setkat v kanceláři? Jaké výhody a nevýhody tento způsob výběrového řízení přináší?

Naše oddělení online marketingu se rozšiřovalo a my hledali nového kolegu. Klasický postup při náboru nového člena Marco týmu narušovala rychle vzniklá karanténa z důvodu pandemie Covid-19. A tak jsme se museli přizpůsobit situaci a pojmout to tentokrát poněkud netradičně, ale ani o trošku méně zodpovědně.

Po několika telefonátech s různými uchazeči už naše vedení vědělo, že Katarína je ta pravá. „Riziko bylo na obou stranách, kdy zájemce nemůže například vidět prostory, ve kterých bude pracovat, kde bude sedět. Na druhou stranu jsme my byli ochuzeni například o Body Language a nevěděli jsme, jak by uchazeč reagoval naživo,“ popisuje celý proces Pavel Marek, ředitel agentury Marco.

Má to svoje pozitiva

Bezkontaktní nábor probíhal dva týdny a přinesl i řadu výhod. „Museli jsme se na pohovor lépe připravit. Jelikož probíhal na dálku přes webkameru, tak jsme si předem udělali důkladnější Desk Research uchazeče,“ uvádí Pavel. Katarina na celé netradičním procesu nachází i pozitiva. „Dostala jsem domácí úlohu, na které si potenciální zaměstnavatelé mohli prověřit mé schopnosti a znalosti a které jsem se mohla věnovat v klidu doma. Díky tomuto věděly obě strany, do čeho jdou a pohovor samotný byl pak už jen příjemná konverzace, a ne zkoušení teorie,“ popisuje nová členka týmu svoje dojmy.

Katarina přišla do Marca z Kentico Software, kde pracovala přes tři roky na pozici Training Specialist. Její vášní je cestování, baví ji také jízda na horském kole nebo toulání se po lesních cestičkách. Jak sama o sobě říká, je tak trochu „nerd“, co se týče online marketingu. Stal se jejím koníčkem a věnuje se mu i ve volném čase především formou webinářů. „Rizika bezkontaktního výběrového řízení jsem neviděla skoro žádná. Jelikož jsem s Petrem a Pavlem telefonovala hned několikrát, tak mi ani nepřišlo, že bychom si byli úplně cizí,“ dodává.

Náročnější začátek

Těžší byly pro Katarinu až první dny práce z domova. „Protože jsem nikoho neznala, nevěděla jsem přesně, na koho se s jakými problémy obrátit a onboarding byl jako takový poměrně komplikovaný. Naštěstí byli všichni kolegové milí a shovívaví a nevadily jim moje nekonečné spamy na Skype,“ popisuje drobné počáteční potíže. „To, že neuvidím kanceláře, mi příliš nevadilo, přece jen je to hlavně o náplni práce a o lidech, se kterými pracuji. Ale byl to trochu divný pocit jít sem vlastně poprvé až na podpis smlouvy :-) .“